MENU

BLOG

Wdrożenie KUP 50 – czyli jak zaoszczędzić na podatku dochodowym w branżach kreatywnych

business accountin with saving money with hand holding lightbulb concept financial background
Urszula Stefańska
Urszula Stefańska

Jesteś artystą, wynalazcą albo prowadzisz firmę technologiczną? Teraz możesz zaoszczędzić na podatkach.
Jeśli Twoja praca wiąże się z prawami autorskimi, możesz skorzystać z aż 50% kosztów uzyskania przychodu i więcej zostanie Ci w kieszeni. Jak? Z tego artykułu dowiesz się więcej!

 

Istnieje bowiem w pełni legalny sposób na to, aby zwiększyć wynagrodzenie pracownika – tak, aby co miesiąc dostawał podwyższoną wypłatę, nie zwiększając jednocześnie kosztów pracodawcy. Takim rozwiązaniem może być KUP50, pozwalający na zwiększenie pracownikowi pensji netto, bez wzrostu kwoty brutto!

50% koszty uzyskania przychodu, bo to od tej nazwy powstał skrót KUP50,  są doskonałym sposobem optymalizacji podatkowej dla pracowników kreatywnych, którzy używając swojej wyobraźni tworzą utwory. Nie dajcie się jednak zmylić – utworem może być nie tylko piosenka, bo utwory mogą tworzyć nie tylko artyści. Ustawa o prawie autorskim definiuje utwór również jako np. oprogramowanie. Jeżeli zatem pracownik jest programistą albo konstruktorem, to również istnieje możliwość  zaoszczędzenia na KUP-ie!

Rozwiązane to może być stosowane przez firmy technologiczne, które nabywają od swoich pracowników efekty wykonywanej przez nich pracy, np. w postaci wynalazków, oprogramowania, graficznych interfejsów użytkownika, wyglądu zewnętrznego dowolnego produktu przemysłowego, czy też technicznych rozwiązań dotyczących budowy maszyn, przedmiotów wytwarzanych przez pracodawcę, bądź ich części.

Wdrożenie w firmie rozwiązań pozwalających na stosowanie tej ulgi podatkowej, wymaga przygotowania odpowiednich dokumentów, które stanowić będą dowód, że pracownik w ramach swoich obowiązków pracował twórczo, wymyślając nowe rozwiązania dla technicznych procesów, stworzył oprogramowanie, czy też wymyślił ciekawą obudowę maszyny albo innych  produktów wytwarzanych w firmie. Konieczne jest zatem wprowadzenie w umowie o pracę zapisów dotyczących ewidencjonowania utworów czy wyodrębnienia w wynagrodzeniu honorarium autorskiego.

Stosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów jest w pełni legalnym sposobem optymalizacji podatkowej, jeżeli odpowiednio je udokumentujemy. Rozwiązanie to kierowane jest do określonych w ustawie branż i dotyczy m.in. działalności twórczej w zakresie architektury, programowania i gier komputerowych, wzornictwa przemysłowego, czy też działalności zajmującej się rozwojem technologii.

Jeżeli zatem jesteś pracownikiem, który w ramach swoich obowiązków korzysta z wyobraźni, tworząc nie tylko muzykę, ale np. techniczne konstrukcje, programuje, tworzy projekty domów i nie tylko, albo jesteś pracodawcą który chce dać podwyżkę bez zwiększania kosztów własnych – polecamy skorzystanie z KUP-a!

W przypadku zainteresowania tą formą optymalizacji podatkowej, dodatkowych pytań bądź wątpliwości serdecznie – zapraszamy do kontaktu z Kancelarią.

Polubiłeś nasz artykuł? Udostępnij go znajomym:

Share on facebook
Share on twitter
Kategorie artykułu:
Tagi:
Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny.