Dozór elektroniczny – jak wygląda wykonanie kary?
System dozoru elektronicznego (SDE) pozwala osobie skazanej na wykonanie kary pozbawienia wolności poza murami więzienia – tj. w miejscu zamieszkania osoby skazanej. Dozór polega na zastosowaniu systemu elektronicznego monitorującego miejsce przebywania skazanego. Na nodze, a czasami na ręce, zakłada się nadajnik radiowy, który wygląda jak duży zegarek, a w miejscu zamieszkania montuje się urządzenie monitorujące. Osoba objęta dozorem, w godzinach określonych przez sąd, powinna znajdować się w miejscu zamieszkania.
W przypadku naruszenia zasad (harmonogramu) powiadamiany jest natychmiast sąd i kurator zawodowy, czuwający nad przebiegiem wykonywania kary.
W czasie wykonywania kary w systemie dozoru elektronicznego, możliwe jest chodzenie do pracy, uczestnictwo w terapiach, podjęcie się leczenia.
Dla kogo system dozoru elektronicznego- SDE?
Z systemu dozoru elektronicznego mogą skorzystać osoby skazane na karę pozbawienia wolności nie wyższą niż rok i 6 miesięcy, a także osoby, w stosunku do których została orzeczona zastępcza kara pozbawienia wolności.
Warunkiem koniecznym jest posiadanie miejsca stałego pobytu, które nie musi być miejsce zameldowania, oraz zgoda pełnoletnich osób wspólnie zamieszkujących. Jeżeli lokal jest wynajęty – potrzebna jest także zgoda właściciela lokalu.
Czy z dozoru elektronicznego może skorzystać osadzony w zakładzie karnym?
Tak. Skazanemu, który rozpoczął już odbywanie kary w zakładzie karnym, sąd możne udzielić zezwolenia na odbycie pozostałej części kary w systemie dozoru elektronicznego. Sąd będzie oceniał jak wyglądała dotychczasowa postawa i zachowanie skazanego, i na tej podstawie oceni, czy możliwe jest wykonanie kary w systemie dozoru elektronicznego.
Jakie są wyjątki?
Zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego nie udziela się skazanemu w warunkach art. 64 § 2 Kodeksu karnego czyli recydywy wielokrotnej.
Systemem tym nie mogą być również objęte osoby, wobec których orzeczono karę aresztu lub zastępczą karę aresztu za wykroczenie, zastępczą karę pozbawienia wolności za wykroczenie skarbowe, karę porządkową lub środek przymusu skutkujący pozbawienie wolności oraz osoby skazane na karę aresztu wojskowego.
Kto wydaje zgodę na system dozoru elektronicznego?
Postanowienie o udzieleniu zgody na wykonanie kary w systemie dozoru elektronicznego wydaje sąd penitencjarny, w którego okręgu skazany przebywa. W przypadku pozytywnie rozpatrzonego wniosku, w sprawach związanych z wykonaniem postanowienia, właściwy jest sąd penitencjarny w okręgu, którego kara jest lub będzie wykonywana.
Kto może złożyć wniosek o dozór elektroniczny?
Wniosek może złożyć:
– skazany,
– jego obrońca,
– prokurator,
– sądowy kurator zawodowy,
– dyrektor zakładu karnego, (gdy skazany przebywa w zakładzie karnym).
Kara pozbawienia wolności nie musi zatem oznaczać konieczności pójścia do więzienia. Sytuacji tej można uniknąć składając wniosek o udzielenie dozoru elektronicznego. Możliwość ta pozwala na odbycie kary w warunkach domowych, zachowując więzy rodzinne i możliwości zarobkowania.